Ruční mlýnky
Neprodáváme žádné nástroje ani pomůcky. Obrázky jsou čistě informativního a ilustračního charakteru!
Ne vždy se dá sehnat materiál v požadované velikosti. Proto si můžeme pomoci různými nástroji. K drcení materiálů lze také mimo jiné použít ruční mlýnek. Dokonce při drcení kovových materiálů je elektrický mlýnek s tříštivými noži nevhodný a nebezpečný. Při rychlém pohybu nožů se materiál mnohem rychleji zahřívá a může dojít k samovznícení. Hliníkové třísky, elektron a pod. lze také rozmělnit v kulovém mlýnu, ale to trvá i několik dní.
Původně byl tento hodně starý ruční mlýnek určen pro drcení obilovin a mletí mouky, nyní nám může posloužit třeba na drcení kovových špon a třísek. (titan, hliník, elektron a pod.)
Jednoduchý, přitom účinný nástroj. Bez větších problémů si poradil i se šponami velmi tvrdého titanu na velikost částic 0,2mm tedy cca 80 mesh. Titanové špony jsou odpadem s obrábění a ve většině případů jsou od oleje nebo chladící kapaliny. Díky mastnotě jdou vcelku dobře drtit na menší částice, pak je nutno titan propírat v nějakém nitro-ředidle nebo acetonu a to alespoň 4-5 krát, vysušit a přes síta separovat.
Drcený titan do 3 velikostí (12 mesh, 30 mesh, 80 mesh)
Šroubovací matice vlevo na tzv. čumáku je pro regulaci přítlaku drtícího kolečka, tím se nastavuje jemnost drcení.
Mlýnek (původně na maso) se dá použít na drcení dřevěného uhlí, předtím než jej vložíme do kulového mlýna. Ušetříme tím více než polovinu času mletí v kulovém mlýnu.
Na některé měkší materiály lze využít i mlýnek na mák, je to ovšem pořádná fuška, zato máme uspokojivý výsledek v podobě jemných pilin 60-80 mesh, mletím vícekrát lze docílit i jemný prášek o velikosti 100 mesh.