Ohňostroje Zvonek - ohňostroje, pyrotechnika - Natáčení filmu - pyro efekty
Get Adobe Flash player

Rychlé Menu

Vyhledávání

Facebook

účet - Facebook Ohnostroje-Zvonek byl k 22.7.2023 zrušen

Mini Kalendář

prosinec 2023
púsčpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
p1070842.jpg

Natáčení filmu

PYROTECHNIKA A FILM

Ve filmech se často setkáváme s pyrotechnickými efekty. Zde se nejedná o klasické ohňostrojné efekty nýbrž o SPECIÁLNÍ EFEKTY. Takové efekty bývají nejčastěji zadýmení vnějších nebo interiérových prostor, různých ohňů, záblesků, čmoudíků, výbuchů nebo explozí. Speciální efekty jsou proto, že se připravují přesně na míru dle požadavků scénáře a režie. V mnoha scénách se efekty provádí přímo mezi lidmi nebo zvířaty, kde herce ani jiné osoby filmového štábu nesmíme v žádném případě ohrozit. V interiérech se pracuje převážně ve stísněných podmínkách, protože kromě kameramana a herců jsou zde další osoby jako jsou například mikrofonisti, osvětlovači a další osoby zajišťující produkci. Bezpečnost je vždy na prvním místě. Také musíme dbát, aby nevznikly další škody třeba na majetku nebo na různých rekvizitách. Práce je to nesmírně náročná a zdlouhavá neb některé záběry a efekty je nutné i několikrát opakovat. Nebezpečné scény se natáčejí zvlášť samozřejmě bez lidí a odpalují se dálkově elektricky. V postprodukci se pak vhodně sestříhají a spojí v jeden celek.

 


 

NATÁČENÍ FILMU V KŘENOVICÍCH

Ve dnech 15-17.11.2014 probíhalo v chátrajícím objektu na místním koupališti v Křenovicích natáčení amatérského krátkometrážního filmu. Za zmínku stojí, že celý film se točil na digitální zrcadlovku a za použití redukce s manuálními objektivy, které jsou staré minimálně 20 let. Nepřísluší mi zveřejňovat děj filmu ani jejich postavy či jiné členy tvůrčího filmového týmu. Uvedu jen, že celé dílo je v režii Marka Novoměstského ze Šaratic a jeho sestavený tým pracoval opravdu na 100 procent. Počasí zrovna za moc nestálo, po oba dny bylo dosti zamračeno a ke všemu foukal silný vítr, poslední den i zapršelo, ale nakonec se vše zvládlo. Následně celý film čekala postprodukce (střih, korekce, ozvučování, dabing a pod.) Později jsem se od režie dozvěděl, že díky nepříznivému počasí se musela větší část záznamů znovu dabovat. V původním scénáři měli hrát děti a také domácí zvíře (kočka, jenže ta záhy utekla a poměrně dlouho trvalo než ji podařilo odchytit), takže nakonec byla ze scénáře vyškrtnuta, dále tam měli svoji úlohu hasiči, zdravotníci a na mne bylo připravit několik pyrotechnických speciálních efektů.

Tento krátký film byl součástí přijímacích zkoušek Marka Novoměstského na studium do Zlína a zaslouženě uspěl, tímto gratuluji k úspěchu.

 

Filmového materiálu, leckdy i úsměvného, rovněž pyro-efektů bylo samozřejmě natočeno mnohem více než je ve filmu použito. Avšak díky nepřízni počasí a silnému větru, který nám to všem komplikoval, nebylo možné tyto materiály zařadit ani použít. Některé scény bylo nutné i několikrát opakovat, ale to už tak nějak k filmu patří.

 


 

Dne 18. dubna 2015 se konala slavnostní premiéra krátkého amatérského filmu

"BEZ DOZORU"

v sále obecní hospody Křenovice. Na sdílení krátkého filmu máme souhlas autora. Již nyní je film ke zhlédnutí na našem webu a také na vimeo.com/125239966 nebo youtube.com/mareknovomestsky

plakt bezdozoru

Přehrát film (prohlédnuto) x

 

Několik fotografií a nesestříhaných krátkých ukázek přímo z natáčení pyroefektů.

img 3720

Některé scény se točily ve velmi malých prostorách, kde jsou na jedné straně balíky slámy na druhé se tísnil zvukař, vzadu pan režisér s kamerou a uprostřed ohýnek, ale docela malý, neb kdyby opravdu chytila ta sláma nevím, nevím jak by to dopadlo. Pochopitelně ve filmu oheň působí větším dojmem. To je takový malý trik filmařů. (záběr plamenů z blízka a kvalitní postsynchron neboli dodatečné ozvučování filmu)

Ukázka z natáčení - hašení hořící slámy

img 7975

Zde máme dětské postavy, které ještě netušily, že tu a tam bude opravdu hořet.  

Ukázka natáčení - hořící stěna

img 3841

Mikrofonista je nachystán, režisér s asistentem zřejmě dává poslední pokyny

img 3923

Ze střechy padala hořící lať.  

Ukázka z natáčení - padající hořící lať

img 3725

Důležité bylo aby nevznikl opravdový požár. Ihned po natočení daného záběru měl práci i ruční hasicí přístroj

Ukázka z natáčení - výbuch barelu

img 3817

Záběry exteriéru. Ačkoliv šlo o amatérský film, kameraman, režisér a produkční v jedné osobě si počínal jako ostřílený profík

dsc 0365

Kdysi obytná budova koupaliště je značně zchátralá a poničená vandaly. Chybí zde okna i dveře, v jedné místnosti je i dokonce vytrhaná dřevěná podlaha. Po zemi se válí spousta odpadků. Kdo-ví kolik bezdomovců zde našlo dočasný úkryt.

dsc 0368

Příprava a poslední pokyny pro zásah hasičů uvnitř hořící budovy

img 3789

Marek Novoměstský pravděpodobně vysvětluje jak to bude celé dál probíhat

Ukázka z natáčení - hořící budova

dsc 0394

A zde už vykukují plameny na střeše domu a z chodby se valí černý hustý dým

Ukázka z natáčení - hašení budovy

dsc 0380

Oheň je zdolán a tím práce hasičů končí.

 

zpět nahoru 

 

 

Aktuality


slavnostní ohňostroj

 

AUTSTERLITZ 2023 

 

1.12.2023 Křenovice - návrší Zlatá hora

 

VIDEO ZDE 

 

rmeek austerlitz 2023

 


 

Top list

75_Colorfull Peony with Coco Pistil.jpg

Počasí

Kalendář