Ohňostroje Zvonek - ohňostroje, pyrotechnika - Fireball - ohnivé koule
Get Adobe Flash player

Rychlé Menu

Vyhledávání

Facebook

účet - Facebook Ohnostroje-Zvonek byl k 22.7.2023 zrušen

Mini Kalendář

červen 2024
púsčpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
p1070828.jpg

Fireball

"FIREBALL" nebo také "OHNIVÁ KOULE" je velmi působivý efekt, který může být použit jak u ohňostrojů tak při různých rekonstrukcích vojenských bitev. Tento efekt není na výrobu nijak složitý, zato však může být velmi nebezpečný. Abychom vytvořily pěknou ohnivou kouli, budeme potřebovat nějaké palivo, nejčastěji se používá hořlavá kapalina (benzin s olejem 50:50, nafta, petrolej), toto palivo nalijeme do připraveného PVC kanystru nebo igelitového pytle, dobře zavážeme aby nám kapalina neunikala a pod kapalinu položíme nálož (dělobuch na bázi flash prachu), který nám to vymrští do vzduchu vytvoří tzv. aerosol (kapalný oblak) a zapálí. Pokud vyhloubíme do země ďolík cca 20-30cm hluboký, při výbuchu nám utvoří krásnou kouli, na rovné zemi bude síla výbuhu i do stran, proto vytvoří spíše ohnivý trychtýř.

Tyto publikované fotografie nejsou z našich akcí, jsou zde pouze jako ilustrační 

www.ohnostroje-zvonek.cz fireball

www.ohnostroje-zvonek.cz fireball 25 l

Na menší Firebally použijeme 0,5-2 litry kapaliny, kde průměr koule je 1-5 metrů, u větších to může být i 20-30 litrů kapaliny, zde je také třeba větší nálože a také mnohem větší odstup (100-200m).

www.ohnostroje-zvonek.cz fireball

www.ohnostroje-zvonek.cz fireball

Jak jste jistě víte, i mouka může pěkně explodovat, přitom se nejedná o hořlavinu, ale pokud ji rozptýlíte a smísíte se vzduchem, je to rázem slušná výbušnina. To je druhý způsob jak se dá vyrobit fireball pomocí pevných látek (mouka, jemně mletá kalafuna, dřevěné jemné piliny, smetana do kávy, uhelný prach a pod.) Pochopitelně extrémně rychle hoří i kovy v podobě jemného prášku jako je hliník, hořčík, titan... Kovový jemný prach je velmi nebezpečný, tomu se rozhodně vyhněte !!! Zde si na pár obrázcích ukážeme jak se dá připravit takový fireball pomocí například práškové smetany do kávy. Je dostupná v každém obchodě a je cenově přijatelná. Může se pro lepší načechrání přimíchat i jemných dřevěných pilin. Smetana by měla obsahovat co největší obsah tuků.

www.ohnostroje-zvonek.cz coffee creamer

Budeme potřebovat starou plechovku od barvy nebo okurků, může být i jiná nádoba. U dna nádoby uděláme otvor pro vložení palníku nebo zasunutí zápalnice. Celé dno rovnoměrně pokryjeme hrubozrným černým prachem a zakryjeme ubrouskem nebo hedvábným papírem, aby nám prášek nenapadal mezi zrna černého prachu. Na takto připravenou nálož už jen nasypeme smetanu do kávy a můžeme překrýt alobalem, aby nám směs nenavlhla. Směs musí být sypká a načechraná, bude-li slehlá nebo hrudkovitá, nemusí se dobře zapálit. Nádoba by měla rozhodně být dobře ukotvena nebo předem zakopána do země, aby nám při odpalu neublížila. Efekt je opravdu velmi impozantní. Pro představu, množství 20-30g hrubozrnného černého prachu a 0,5kg prášku (smetany do kávy) utvoří cca 2-3m ohnivý oblak.

www.ohnostroje-zvonek.cz fireball cremora

takto může vypadat daný efekt (pouze ilustrační foto), pozor však, zde bylo použito podstatně větší množství jak výmetného prachu tak i smetanového prášku, řádově kilogramy.

www.ohnostroje-zvonek.cz fireball cremora

 zpět nahoru

Aktuality


slavnostní ohňostroj

 

AUTSTERLITZ 2023 

 

1.12.2023 Křenovice - návrší Zlatá hora

 

VIDEO ZDE 

 

rmeek austerlitz 2023

 


 

125_Shining Crossette.jpg

Počasí

Kalendář

Legislativa

Zákony, vyhlášky, nařízení vlády nyní nově naleznete

application-pdf-2

Zde