Kulový mlýn
Neprodáváme žádné nástroje ani pomůcky. Obrázky jsou čistě informativního a ilustračního charakteru!
Kulový mlýn je nástroj, na rozmělňování a drcení materiálu pomocí koulí nebo válečků (mlecí medium) z tvrdého materiálu, nejčastěji ušlechtilé oceli, (nejiskřivé) s porcelánu, keramiky, bronzu, olova apod.. Skládá se z komory (obvykle ve tvaru válce), v níž je umístěn drcený materiál spolu s koulemi. Válec se pohybuje a přesýpající se koule postupně drtí materiál, v němž jsou vloženy. Kulové mlýny umožňují velice jemné semletí i relativně tvrdých materiálů.
KULOVÝ MLÝN I
ukázka malého kulového mlýnu pro jemné mletí například dřevěného uhlí a dalších chemických surovin. Pro výrobu černého střelného prachu je téměř nezbytnou součástí.
Vždy se smí rozmělňovat pouze jeden materiál, nikdy ne dohromady s dalšími surovinami !!!
Celý mechanizmus je namontován do dřevěné krabice s víkem, aby se snížila celková hlučnost. Motorek je od mlecího tělesa navíc oddělen přepážkou pro případnou jiskru nebo zkrat. Rozmělňovací válec je vyroben HD-PE trubky 110x4,2 s převlečnými zátkami. Mlecí válec se otáčí cca 35 otáček za minutu, což je docela málo a tím je třeba delší čas mletí.
Jako pohon je použit motorek ze stěračů s převodovkou. Díky nižším otáčkám se materiál drtí mnohem déle, proto zde byl navíc použit ventilátor z počítače na chlazení motorku a převodovky. Napájení je řešeno ze starého PC zdroje na 12V.
KULOVÝ MLÝN II
Další kulový mlýn je již s větším motorem 230V bez převodovky a tím také rychleji otáčí mlecím válcem. Rychlost otáček je cca 100 za minutu. Optimální otáčky válce (4") 100 mm s mlecími médii 1/2" jsou vypočítány na 92 otáček/min.
Motor v tomto případě není krytován kvůli chlazení aby se nepřehříval. Daní je vyšší hlučnost mletí. Nakonec jsem ještě upravil hnací hřídel, na kterou jsem místo ozubeného kola osadil silonové hladké kolečko s větší dosedací plochou a na hřídel motoru gumový váleček, nakonec to není tolik hlučné.
Ukázka drcení v kulovém mlýnu. Povařený a usušený rýžový škrob před mletím a po cca 3 hodinách mletí.
V menších množstvích lze také rozmělňovat materiály elektrickým kávomlýnkem. Pochopitelně každý materiál zvlášť, (toto pravidlo platí i pro kulový mlýn) a také rozhodně používat jeden mlýnek na oxidační činidla a druhý na paliva, aby nemohlo dojít ke kontaminaci a případnému požáru či výbuchu.