Ohňostroje Zvonek - ohňostroje, pyrotechnika - Úvodní stránka
Get Adobe Flash player

Rychlé Menu

Vyhledávání

Facebook

účet - Facebook Ohnostroje-Zvonek byl k 22.7.2023 zrušen

Mini Kalendář

duben 2025
púsčpsn
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
p1070824.jpg

Bleskový prach

NEPRODÁVÁME ŽÁDNÉ CHEMICKÉ LÁTKY, SLOUČENINY ANI PYROTECHNICKÉ SLOŽE!!!

Tento web není e-shop, pouze sestavujeme a odpalujeme celé ohňostroje na zakázku!!!

Tato stránka je čistě informativního a ilustračního charakteru. Veškeré informace jsou běžně dostupné na jak na českých tak zahraničních serverech. Rozhodně tím nenavádíme ani nepodněcujeme k trestné činnosti, proto se také zříkáme jakékoli odpovědnosti v souvislosti s neoprávněným držením, výrobou nebo přípravou nebezpečných látek a pyrotechnických složí.

Bleskový prach - Powder Flash

byl vynalezen v roce 1887. Jedná se o velmi citlivou pyrotechnickou slož, směs oxidačního činidla a kovového paliva, která volně hoří velmi rychle a je-li uzavřena do obalu (většinou papírový), přechází ve výbuch s velmi hlasitou ránou. Bleskový prach je široce používán u divadelní pyrotechniky (různé záblesky) a ohňostrojů (zejména petardy, dělobuchy, kulové pumy - Titanium Salute či Thunder Flash) a také bývá používán pro vytvoření výkonného blesku při fotografování v podzemí a jeskyních, kde elektronický blesk nedostačuje. Některé flashové kompozice jsou použity ve vojenské a zásahové pyrotechnice, kde je vyžadováno velkého množství světla a hluku, nebo infračerveného záření, např. raketové světlice a omračující granáty.

Existuje mnoho druhů bleskových prášků, které jsou vyrobeny z různých skladeb, nejčastější jsou chloristan draselný a hliníkový prášek. V některých formulacích se používá chlorečnan draselný místo chloristanu draselného nebo u barevných kompozic dusičnanů. Někdy i s použitím síry pro zvýšení citlivosti. Tyto směsi mohou být zvláště citlivé a nestabilní, v mnoha aplikacích by měly být považovány za nepředvídatelné. Hrozí zde potenciálně vysoké riziko náhodných výbuchů, které mohou způsobit vážné zranění např. slepotu, výbušnou amputaci, trvalé zmrzačení nebo znetvoření. Moderní pyrotechnické postupy přímo zakazují používat směsi síry s obsahem chlorečnanových solí. Kompozice na bázi hořčíku se rozkládají po delší dobu, hořčík netvoří povlak oxidu pasivace, což znamená, že kovové Magnesium pomalu reaguje s atmosférickým kyslíkem a vlhkostí. Pozor, zapálený hořčík hoří i pod vodou, tudíž jej nelze vodou uhasit!

ilustrační ukázka různých flash prachů

01 flash pgi titanium salute 02 flash chlorecnan draselny al 03 flash chloristan draselny al 04 flash chlorecnan draselny mg grafit 05 flash dusinan barnaty mg 07 flash fotoflash ii 06 flash fotoflash i

Za normálních okolností se flash práškové směsi přidávají k dosažení určitého cíle. Tyto směsi se pohybují od extrémně rychlého spalování směsí určených k produkci maximální zvukové rány, do směsí určených k pomalejšímu hoření, které poskytují větší množství osvětlení a do směsí, které se používají při fotografování. Závislost hoření závisí na jemnosti mletého kovu, čím jemnější tím rychleji hoří, zrnka o velikosti 0,3mm (krupice) se používají pro osvícení, kde je bezpečné množství na zapálení volně sypané směsi maximálně 50g.

magnesium ruzne zrnitosti 08 titan spony 09 titan supinky

Pro fotografické účely vyhovuje směs obsahující hořčík s dusičnany, které jsou mnohem více bohaté na palivo. Nadbytek hořčíku se odpaří reakcí a shoří ve vzduchu za vývinu velkého světla. Navíc, vyšší koncentrace paliva hoří pomaleji, tím nejen poskytne více světla, ale také méně třesku při zapálení.

bleskova sloz pro fotografovani 

Směs sulfidu antinonitého a chlorečnanu nebo podobné směsi, někdy i s obsahem tmavého pyro-hliníku se používá pro malé papírové petardy typu (Black Cat, Pirát, Mega). Jeho extrémně nízká cena je populární mezi výrobci levných ohňostrojů v Číně. Jako všechny směsi obsahující chlorečnany, jsou velmi citlivé na tření, náraz a elektrostatický náboj, proto jsou považovány za nebezpečné v pyrotechnických výrobcích, které obsahují více než několik desítek miligramů směsi.

Příklad použití bleskového prachu v pyrotechnických výrobcích

Ilustrační foto petard

petardy mega  petardy pirat la bomba karton la bomba kus petarda jorge karton petarda delova rana

Ilustrační foto dělových ran

delova rana pyromoravia delova rana elektricky roznet delova rana zeveta karton delova rana zeveta kus delova rana 50 a 75mm privatex pyro

Ilustrační foto zásahových výbušek, kulových pum a starších typů vojenských výbušek V5, V30, V100

zasahova vybuska p1 pz zasahova vybuska p1 tz  vybuska zasahova 6 ran zv6 kulova puma 150mm fotoflash titanium salute 50 75 100

vybuska v30 vybusky v5 v30 v100 vybuska bila v5 vice kusu vybuska cervena v5 vice kusu

 

UPOZORNĚNÍ:

  • Hořčíkové bleskové kompozice jsou mnohem citlivější než s hliníkem.

NEBEZPEČÍ:

  • Směsi s Manganistanem draselným jsou považovány za citlivé a nestabilní. Ty by neměly být za žádných okolností skladovány.
  • Chlorečnanové bleskové směsi se rozkládají rychleji, než chloristanové směsi a jsou citlivější na náraz, plamen, jiskry a tření.
  • Chlorečnan barnatý je nestabilní a náchylný k samovolnému rozkladu. Flash směsi vyrobené s chlorečnanem barnatým by neměly být skladovány, a je třeba extrémní opatrnosti při manipulaci takových kompozic.

 

Tabulka nejpoužívanějších bleskových složí flash

Dusičnan Chlorečnan Chloristan Titanium Titanium Fotoflash Fotoflash Manganistan
název flash flash flash salute I salute II pomalý I pomalý II flash
Chloristan draselný 70 66 66
Chlorečnan draselný 50 18 27
Manganistan draselný 41
Dusičnan barnatý 60 10
Síra 35
Sulfid antimonitý 16.5
Hořčík jemný 40 50 36 23
Hořčík krupice 30
Hliník pudr 30 16.5 8 24
Hliník vločka 26
Titan cetky +8 - 15 +8 - 15
Grafit prášek 30:1
Šelak 36
Kalafuna 20

 

Barevné bleskové slože flash

název Green I Green II Green III Red I Red II Blue I Blue II Purple Yellow Bezdýmý
Chloristan draselný 43 42,5 37
Chlorečnan draselný 11 12 32
Chlorečnan barnatý 36
Zirkon hydrid 7
Pařížská zeleň 22,5 13
Dusičnan strontnatý 50 11
Dusičnan sodný 86
Dusičnan barnatý 48 21 29
Uhličitan strontnatý 38
Oxid barnatý 25
Hořčík, jemný 48 46 50 50 42 42,5 37 14 7
Hliník, tmavý pyro 36
Oxid měďnatý - černý 11
PVC 4 7 3,5 2 4
Zirkon 27
Rýžový škrob 5

 

Zde několik malých ukázek, které jsou výhradně pro ilustraci. Cílem bylo vyzkoušet a porovnat barevné flashe v malém množství.

 

Ukázka White Flash - chlorečnan draselný, hořčík jemný a krupice, voskové šupinky

Ukázka Red Flash - za použití chlorečnanu draselného, šťavelanu strontnatého s hořčíkem a PVC

ukázka Yellow Flash - místo dusičnanu sodného jsme použili chlorid sodný (kuchyňskou sůl)

Ukázka Green Flash - kompozice Green II

Ukázka Foto-Flash všimněte si pomalejšího hoření a větší intenzity bílého magnesiového světla

 

(BONUS) Ukázka Green strobe - zelený strobo efekt s chlorečnanem barnatým

zpět nahoru

Černý prach - (Black Powders)

Černý střelný prach (Black Powder) - byl objeven v období 7. až 9. století v Číně a je nejstarší známou výbušninou na světě. Původní černý střelný prach je směsí jemně mletého draselného ledku neboli dusičnanu draselného (KNO3), dřevěného uhlí a síry. Klasický černý střelný prach má ze všech běžných výbušnin nejnižší detonační rychlost, která je blízká rychlosti zvuku. Hlavní uplatnění má však v oblasti zábavné pyrotechniky, kde je jeho základní předností vysoká stálost vůči mechanickým podnětům a současně snadná inicializace výbuchu. Jeho výroba je velmi levná a stále se občas používá jako levná průmyslová trhavina při práci v lomech a jiných odstřelových pracích. Průmyslově vyráběný střelný prach se vyznačuje vysokou homogenitou směsi s přesně definovanou velikostí jednotlivých částic. Toho se docílí mletím všech složek s určitým množstvím vody a následným sušením směsi. Poté se opět upravuje buď na jemný prášek nebo zrnka (granulování) o různých velikostech, které rychleji hoří díky vzduchovým mezerám a plamen zde prošlehne mnohem rychleji než v práškovém stavu. Dalším typem je zrněný prach který se nazývá " Vesuvit " zrnka jsou stejnoměrná, lesklá, hladká a nešpiní, je to docíleno povrchovou úpravou tzv. grafitováním. Černý střelný prach má jednu zajímavou vlastnost, kterou nemají jiné pyrotechnické slože. Rychlost hoření s tlakem stoupá, zatímco u pyrotechnických složí tato rychlost klesá.

Typické složení černého střelného prachu : 75 % KNO3 + 15 % C + 10 % S

černý prach moučkový - ilustrační foto

bp mouka

černý prach lisovaný do tablety

p1040762

černý prach jemný

p1120600

 

Černý prach - (Burst Charge)

Černý prach (Burst Charge) - jinak řečeno trhací náplň kulových i válcových pum.

nakres pumy burst

Trhací náplň hoří velmi rychle a produkuje velké množství ohnivých plynů, které svým tlakem roztrhnou plášť kulové pumy a přitom zapálí a rozhodí světlice. U některých pum se ještě pro větší účinek přidává bleskový prach (flash powder). U malých vystřelovaných kontejnerů se světlicemi v kompaktních výrobcích se používá pouze flash, protože tu není prostor pro KP nebo H3.

KP

Trhacích náplní existuje více druhů. Pro menší kulové pumy se nejčastěji používá chloristanová trhací slož s označením "KP" - zpravidla jde o rýžové slupky (plevy) obalené černým prachem. Tento černý prach však není z klasického dusičnanu, ale z chloristanu draselného v poměru 70% KClO4, 12% Síra, 18% dřevěné uhlí + 2% Dextrinu.

rýžové slupky - ilustrační foto

ryzove plevy

KP - rýžové slupky obalené v černém chloristanovém prachu 

bp ryzove slupky

Způsob použití ve válcové pumě

p1100584

p1120593

 

H3

Dále je možno použít tzv. náplň H3, kde se jedná o černý granulovaný prach, tato kompozice se skládá chlorečnanu draselného 75%, dřevěného uhlí 25% a 2% dextrinu. Pozor jak vidíte není tu síra, to protože se nesnese s chlorečnany, sulfidy ani sírany.

p1050200

 

Výroba je vcelku snadná. Vše probíhá takzvanou mokrou cestou. Ze zvlčené směsi H3 se uhnětě pomyslné těsto, které protlačí se sítem a nechá se usušit. 

making-bp-02 making-bp-03

 

p1120595

 

KOREK

U větších ráží se používá jako nosič například korková drť nebo nebo bavlníkové semeno.

Korek - ilustrační foto 

2002262

Korková drť

korek dr

Korek obalený černým prachem

p1120590

Korek se získává s kůry stromů 

Buk korkový - výskyt Portugalsko, Španělsko, Alžírsko, Maroko,

Korkovník amurský - výskyt oblast od Mandžuska po Japonsko a na jihu po Tchaj-wan)

korek

 

 

Bavlníkové semeno

lze také použít jako výplň kulových pum nebo oddělovač plamene. Bez černého prachu totiž skoro nehoří.

bavlnkov semena

Způsob použití jako výplně v kulových pumách

p1050317

Polokoule - Purple Falling Leaves

p1100945

Další polokoule - Silver Windbell

p1100046

Bavlníkové plantáže - ilustrační foto

bavlnik

Drcené bavlníkové semeno sloužící jako výplň kulové pumy

p1090273

Bavlník semeno - detail

cotton-plant 

zpět nahoru

 

Černý prach - (Lift Charge)

Černý prach (Lift Charge) - neboli pyrotechnická výmetná slož s černého prachu. Tento prach je lisovaný (zhutněný za mokra) a po vysušení opět lámaný a drcený na požadovanou velikost částic. Tento u nás průmyslově vyráběný se nazývá VESUVIT.

nakres pumy lift

Černý prach pyrotechnický je směs dusičnanu draselného, síry, dřevěného uhlí a grafitu. Je to sypká zrnitá látka šedočerné barvy s pololesklým povrchem (označení VESUVIT THH) nebo s matným povrchem (VESUVIT THH-1). Používá se v pyrotechnice jako výmetná slož a tuhá pohonná hmota raket, lze ho použít k trhacím pracím. Černý prach pyrotechnický je nevodovzdorná výbušnina. Smí se používat jen v suchém prostředí a nesmí používat při vyšší teplotě než + 35 °C.

Zde si na pár obrázcích ukážeme jak se takový výmetný prach dá vyrobit v menším množství takřka po domácku. Toho se docílí mletím všech jednotlivých složek, které pak s určitým množstvím vody dobře promícháme, také aby byla lepší homogenita směsi a tím nám vznikne hmota podobná těstu, která se pak hydraulicky lisuje silou cca 1-5 tun a zhutňuje (1,7g/cm) do tenčích placiček nebo puků, které se pak suší a poté se opět drcením upravují na jemný prášek nebo zrna (granulování) o různých velikostech, které rychleji hoří díky vzduchovým mezerám a plamen zde prošlehne mnohem rychleji než v práškovém stavu. Lámání a drcení usušeného prachu může být nebezpečné, proto velmi opatrně a v malých množstvích. Měli by jste používat ochranný štít, kryt na vlasy a těžké rukavice. Takový homogenizovaný a vysoce zhutněný prach má vysokou akceleraci.

Vlastnosti černého prachu

Černý prach je výbušninou třídy A, skupiny nebezpečnosti A3. Citlivost černého prachu ke tření je veliká. Vybuchuje při nárazu 2kg kladiva dopadem z výšky 70-100 cm. Ke vznícení dochází při teplotě vzduchu 300oC. Prostřelením pytle s černým prachem puškovou střelou se prach vznítí. Rychlost hoření černého prachu za atmosférického tlaku je vyšší, než u bezdýmného prachu. Při větších hustotách odhořívá pravidelně, a rychlost hoření závisí na velikosti a tvaru zrn. Obecně lze říci, že čím větší povrch má prachové zrno, tím hoří rychleji.

Ilustrační foto po domácku vyrobeného černého prachu (obrázky výroby nejsou našeho původu)

pumping-bp-1 pumping-bp-2

pump-in-press black-powder-pick-01

pucks-on-screen

p1110331

Homogenizovaný a za vlhka zhutněný, následně sušený černý prach je velmi tvrdý. Domácí drcení se musí provádět velmi opatrně a hlavně s nejiskřivým nářadím, protože i v pevném stavu je náchylný na jiskru, plamen, ale také na větší nárazy. Ideálním materiálem na rozmělňování je například dřevěná podložka a dřevěný váleček, jako když se válí těsto.

corning-pucks-1 corning-pucks-2

black-powder-pick-02 black-powder-on-paper

p1110332

usušený lisovaný prach se znovu láme a drtí na různé velikosti částic, tyto velikosti mají vliv na dobu hoření. Tento vysoce účinný prach bývá například v USA pod označením "Gunpowder" a stupnice 2FA (FFA) hrubý,... 4FA (FFFFA) jemný... podle velikosti zrn. Tato zrna jsou šedočerná matná.

 

Separovaný drcený černý prach bez povrchové úpravy

2fa

4fa

aa5fa

Český černý prach známe pod názvem "VESUVIT", dále se rozděluje na LC - lovecký (sportovní střelba a střelba z historických zbraní a replik), TN - trhací (pouze na povrchu při trhacích prací), BZ BZŽ - zápalnicový (tento se již nevyrábí), PM75 - moučkový (výroba stopin a nápalek do pyrotechnických výrobků), THH a THH1 (výmetná slož, tuhé pohony raket, lze použít i k trhacím pracem). Výrobcem je Explosia a.s. Pardubice

Ilustrační foto Vesuvitu různých druhů a frakcí (zleva TN, THH, LC, TN)

p1100640 ruzne frakce

VESUVIT s povrchovou úpravou - tzv. grafitování

p1050202

Detail na Vesuvit

p1050204

Dvě velikosti zrn s povrchvou úpravou grafitováním. Barva je zde ocelově šedá až stříbřitá

p1120597

p1060517

Vlevo černý prach Vesuvit bez bez povrchové úpravy, vpravo úprava s grafitováním

p1120599

Potahování grafitem slouží na stabilnější průběh hoření a také ke snížení statického náboje. Neznám přesný výrobní proces, ale domnívám se, že zrna se potahují a leští grafitem na kožených pásech pomocí vibrací. 

p1120604

 

Asi nejznámější dostupné balení českého Vesuvitu LC  (Explosia Pardubice) antistatická PE láhev o hmostnosti obsahu 1 kg 

p1070630 vesuvit lc  obal

Detail Vesuvit LC   (velikost zrn  0,5 - 1 mm)

p1070633 vesuvit lc

Vesuvit THH - velikost zrn 2,4 - 7mm (výmetné slože, trhací práce, kamenická výroba)

p1100644

tabulka parametrů černého prachu Vesuvit THH

 

 

Vesuvit THH

Vesuvit THH1

Znak jakosti

Měrná

jednotka

Hodnota

Měrný objem zplodin výbuchu

dm3 . kg-1

280 – 300

 

Výbuchové teplo

kJ . kg-1

3050 – 3070

Výbuchová teplota

°C

2100 – 2400

Teplota vzbuchu, min.

°C

185

Citlivost k nárazu kladivem (10 kg), min.

J

10

Vlhkost, max.

%

1,0

Velikost zrna

mm

2,24 - 7,1

Zrnitost:
Zbytek na sítu 7,1 mm, max.

Propad sítem 2,24 mm, max.

 

%

 

10,0

10,0

 

5,0

5,0

Hustota

g . cm-3

min. 1,70

1,80 - 1,90

zpět nahoru

 

Pyrotechnické slože

 

NEPRODÁVÁME ŽÁDNÉ CHEMICKÉ LÁTKY, SLOUČENINY ANI PYROTECHNICKÉ SLOŽE!!!

Tento web není e-shop, pouze sestavujeme a odpalujeme celé ohňostroje na zakázku!!!

Tato stránka je čistě informativního a ilustračního charakteru. Veškeré informace jsou běžně dostupné na jak na českých tak zahraničních serverech. Rozhodně tím nenavádíme ani nepodněcujeme k trestné činnosti, proto se také zříkáme jakékoli odpovědnosti v souvislosti s neoprávněným držením, výrobou nebo přípravou nebezpečných látek a pyrotechnických složí.

Nejsem žádný chemik, nýbrž pouhý technik elektro slaboproud, takže mne prosím ušetřete případných otázek ohledně dalších detailů o chemických látkách nebo sloučeninách. Tímto se také omlouvám, pokud některé informace jsou neúplné či nedostatečné nebo vyskytují li se zde chyby. V takovém případě mne prosím kontaktujte a pokusím se je napravit.

 

PYROTECHNICKÉ SLOŽE 

jsou látky nebo mechanické směsi okysličovadel, paliva - hořlavin, pojiv a dalších přídavných látek určené k získání tepelného, světla, zvuku, plynu, dýmu nebo kombinaci těchto v důsledku nedetonativní soběstačné exotermní chemické reakce. Pyrotechnické látky nejsou závislé na obsah kyslíku z vnějších zdrojů (vzduchu) k udržení reakce. Vytvářejí si pomocí oxidačních činidel vlastní chemicky vázaný kyslík.

Mezi základní typy pyrotechnických složí patří:

  • bleskový prach - hoří velmi rychle, vytváří exploze nebo záblesky světla
  • střelný prach - hoří pomaleji než bleskový prach, produkuje velké množství plynů
  • pevné hnací - produkuje velké množství spalin, které se používají jako zdroje kinetické energie pro rakety a střely
  • pyrotechnické iniciátory - produkují velké množství tepla, plamenů nebo horkých jisker, které se používají pro zapálení
  • plynové generátory - produkují velké množství plynu v krátkém čase, nejčastěji jako pohon nebo výmet
  • trhací náplň - (burst charges) hoří rychle, produkce velkého množství plynu v krátkém čase pro roztržení pumy nebo kontejneru
  • kouřové kompozice - hoří pomalu, produkují dým, kouř bílý i různě barevný
  • zpožďovací slože - hoří při pomalé konstantní rychlosti
  • tepelné kompozice - produkují velké množství tepla, málo nebo žádné plyny. Pomalu hořící termit a podobné kompozice
  • prskavky - produkující bílé nebo barevné jiskry
  • světlice - hoří pomalu, produkují velké množství světla, použití k osvětlení nebo signalizaci
  • barevné ohně - hoří pomalu, produkují světlo bílé nebo barevné

Pyrotechnické slože jsou obvykle homogenizované směsi malých částic paliv a oxidačních látek. Tyto částice mohou být zrna, vločky nebo jemný prášek. Obecně platí, čím vyšší povrch částic, tím je vyšší rychlost reakce a hoření. Pro některé kompozice se používají pojiva a další látky, aby se práškovité částice spojily v jeden celek. Některé kompozice se vyrábí tzv. mokrou cestou (voda, aceton, ethanol, atd.)

 

 

DRUHY PYROTECHNICKÝCH SLOŽÍ

 

ČERNÝ PRACH - nejstarší a nejpoužívanější pyrotechnická slož. V civilní pyrotechnice se používá na pohon raket, výmet těles vystřelovaných z moždířů, výmetná a zapalovací slož v ohňostrojných tělesech, k výrobě stopin, ale i jako zpožďovací slož. Černý prach se používá v různých velikostech zrnitosti i jako moučkový prach. Typické složení černého prachu je 75% dusičnanu draselného (KNO3), 15% dřevěného uhlí (vrba, olše) a 10% síry (S). Kvalita prachu spočívá v jemném rozmělnění jednotlivých složek a také v dokonalém promísení všech složek (homogenita směsi). Nejlépe toho docílíme takzvaně mokrou cestou (zvlhčení, důkladné promísení, hutnění) u zrněného prachu se ještě slož lisuje, dále následuje sušení, drcení na požadovanou konzistenci.

 

ZAŽÍHACÍ SLOŽE - používají se na zapálení některých složí, které potřebují vyšší teplotu jako jsou například světličky. Složení je 75% dusičnan draselný (KNO3), 10% iditol- umělý šelak, 15% hořčík (Mg).

 

VÝMETNÉ SLOŽE - používají se pro výmet světliček z pouzder raket nebo výmet u moždířových efektů. V tomto případě se používá hrubozrný černý prach nebo průmyslově vyráběný Vesuvit.

 

ZPOŽĎOVACÍ SLOŽE - používají se na vytvoření časového odstupu mezi primární iniciací a funkcí systému například u výbušek. V zábavní pyrotechnice se většinou používá různě flegmatizovaný (většinou lisovaný) černý prach. V některých zpožďovacích složích se také používá jako palivo titan, zirkon, železo, antimon, mangan nebo slitiny těchto kovů.

 

VÝBUŠKOVÉ (ZÁBLESKOVÉ) SLOŽE - se zhotovují z volně sypaného práškového kovu a okysličovadla. Nejčastěji je to hořčík (Mg), hliník (Al) nebo jejich slitiny (elektron, magnalium) společně s dusičnanem barnatým Ba(NO3)2 nebo chloristanem draselným KClO4. Poměr těchto je nejčastěji 70% okysličovadla a 30% práškového kovu. Tyto slože jsou velmi citlivé na statickou elektřinu, tření, teplo, plamen, celkově jsou manipulačně nebezpečné a při explozi jsou doprovázeny pronikavým zvukovým efektem a silným zábleskem.

 

OSVĚTLOVACÍ SLOŽE - obsahují většinou jako palivo hořčík (Mg) a jako okysličovadlo dusičnan sodný NaNO3 známý také jako Chilský ledek nebo dusičnan barnatý Ba(NO3)2 a jako pojivo se používá fermež nebo kalafuna. Takové slože při hoření vyzařují světlo vysoké intenzity a jejich použití je zejména ve světlicích.

 

BAREVNĚ HOŘÍCÍ SLOŽE - se používají na vytvoření barevných světelných efektů v zábavní pyrotechnice. Základní hořlavinou bývá v těchto složích kov (hliník, hořčík) pro různé světlice nebo organické látky pro kompozice s menším světelným zářením jako jsou bengálské ohně. Červené barvy dosáhneme přidáním například dusičnanu strontnatého Sr(NO3)2, pro zelenou barvu dusičnan barnatý Ba(NO3)2, žlutou barvu dusičnan sodný NaNO3, modrá barva přidáním chloridu měďnatého CuCl2  nebo oxidu měďnatého CuO a bílé kompozice jsou na bázi dusičnanu barnatého a draselného společně s hořčíkem nebo hliníkem v některých kompozicích se používá sulfid antimonitý (surma).

 

CRACKLINGOVÉ SLOŽE - Slože pro praskavý efekt jsou založeny na bázi oxidu olovnato-olovičitého Pb3O4 (Suřík, Minium) a také oxidem bismutitým Bi2O3. Slože jsou citlivé k nárazu a tření, za určitých podmínek mohou mít výbušné vlastnosti. Jako pojivo se používá nitro-celulózový lak v objemu 10 % slože.

 

DÝMOTVORNÉ SLOŽE - využívají schopnost sublimace chloridu amonného NH4Cl, který při zahřívání směsi hořlavin intenzivně sublimuje, to znamená, že mění pevné skupenství v plynné. Tyto výpary vnímáme jako hustý bílý dým. Do některých dýmotvorných složí se ještě přidávají některé uhličitany jako ochlazovadla. Pro obarvení dýmu se používají organická barviva (Rhodamin, Auramin, Indigo...)

 

ZÁPALNÉ SLOŽE - se pro civilní účely používá směs zvaná TERMIT hořící vysokou teplotou (hliník, železné okuje, případně hořčík, oxid železitý) například pro sváření kolejnic. Termit je silně exotermická směs která vyvine 2000-3000°C a hoří i bez vzdušného kyslíku a dokonce i pod vodou.

 

PRSKAVKOVÉ SLOŽE - obsahují železné piliny, hliník a jako okysličovadlo dusičnan barnatý. Přídavná strusko-tvorná látka je kaolín a pojivo dextrin. Tvorba jisker je jako při broušení železa.

 

ZÁPALKOVÉ SLOŽE - nebo také třecí jsou slože citlivé na tření. Vysoká citlivost se dosahuje různým poměrem například chlorečnanu draselného KClO3 s přídavkem skleněného prášku.

 

HVÍZDAVÉ SLOŽE - jsou charakteristické svým názvem. Tyto slože mají velkou rychlost hoření a rovněž velkou tvorbu plynných zplodin, přičemž vydávají hvízdavý zvuk. Tato slož se opatrně lisuje do dutinek. Typická směs tvoří 70% chloristanu draselného KClO4 a 30% benzoan sodný (sůl kyseliny benzoové) s 3% dextrinu. Místo chloristanu se může použít i chlorečnan. Pokud není tato slož dostatečně slisována, stává se že exploduje. Je hodně citlivá k nárazům a považuje se za nebezpečnou.

 

Látky barvící plamen (světelné slože)

barva

soli kovů

sloučeniny

ČERVENÁ

Stroncium, Lithium

chloridy, chlorečnany, dusičnany, uhličitany, sulfáty, oxaláty 

ORANŽOVÁ

Vápník

chloridy, uhličitany, sírany

ŽLUTÁ

Sodík

chloridy, dusičnany, uhličitany, šťavelany. Kryolit (hexafluorohlinitan sodný).

ZELENÁ

Baryum, Bor

chloridy, chlorečnany, dusičnany, chromany, uhličitany, šťavelany.

MODRÁ

Měď 

chloridy, uhličitany, sírany, oxidy, arsenity, měď kov prášek

FIALOVÁ

Sloučeniny červené a modré

Stroncium + Měď

ZLATÁ

Uhlík, Železo, Saze

dřevěné uhlí, železné piliny, lampová čerň

BÍLÁ/STŘÍBRNÁ

Hliník, Titan, Hořčík, Sulfid Antimonitý 

práškové kovy 

INFRAČERVENÉ SPEKTRUM

Cesium, Rubidium

dusičnany

 

Sublimující organická barviva (kouřové kompozice)

barva dýmu

barvivo

ČERVENÁ 

Paranitranilinová červeň, Rhodamin, Versálová červeň

ZELENÁ

Malachitová zeleň, Auramin+Indigo

ŽLUTÁ

Auramin, Versálová žluť

ORANŽOVÁ

Versálová oranž

MODRÁ

Indigo, Methylenová modř, Versálová modř

ČERNÁ

Antracen, Naftalen, Asfalt

 

 

zpět nahoru

 

Pyrotechnické slože - přehled

NEPRODÁVÁME ŽÁDNÉ CHEMICKÉ LÁTKY, SLOUČENINY ANI PYROTECHNICKÉ SLOŽE!!!

Tento web není e-shop, pouze sestavujeme a odpalujeme celé ohňostroje na zakázku!!!

Tato stránka je čistě informativního a ilustračního charakteru. Veškeré informace jsou běžně dostupné na jak na českých tak zahraničních serverech. Rozhodně tím nenavádíme ani nepodněcujeme k trestné činnosti, proto se také zříkáme jakékoli odpovědnosti v souvislosti s neoprávněným držením, výrobou nebo přípravou nebezpečných látek a pyrotechnických složí.

pyrotechnicke sloze 720x550 

 

 

Aktuality


NOVÉ 

Soukromá oslava narozenin

 

ALLVET 2025 

 

25.01.2025

 

VIDEO ZDE 

 

rmeek austerlitz 2024

 


slavnostní ohňostroj

 

AUSTERLITZ 2024 

 

29.11.2024 Křenovice - návrší Zlatá hora

 

VIDEO ZDE 

 

rmeek austerlitz 2024

 


 

Top list

100_Double Silver Dragon_cylinder.jpg

Počasí

Kalendář

Legislativa

Zákony, vyhlášky, nařízení vlády nyní nově naleznete

application-pdf-2

Zde

Bannery

sima sprint zavody aut do vrchu

 

Seo servis

tuto ikonku se zpětným odkazem si můžete vložit do svých stránek

ohnostroje zvonek ikona

kod pro vložení: zde