Ohňostroje Zvonek - ohňostroje, pyrotechnika - Bleskový prach
Get Adobe Flash player

Rychlé Menu

Vyhledávání

Facebook

účet - Facebook Ohnostroje-Zvonek byl k 22.7.2023 zrušen

Mini Kalendář

září 2024
púsčpsn
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
p1070850.jpg

Bleskový prach

NEPRODÁVÁME ŽÁDNÉ CHEMICKÉ LÁTKY, SLOUČENINY ANI PYROTECHNICKÉ SLOŽE!!!

Tento web není e-shop, pouze sestavujeme a odpalujeme celé ohňostroje na zakázku!!!

Tato stránka je čistě informativního a ilustračního charakteru. Veškeré informace jsou běžně dostupné na jak na českých tak zahraničních serverech. Rozhodně tím nenavádíme ani nepodněcujeme k trestné činnosti, proto se také zříkáme jakékoli odpovědnosti v souvislosti s neoprávněným držením, výrobou nebo přípravou nebezpečných látek a pyrotechnických složí.

Bleskový prach - Powder Flash

byl vynalezen v roce 1887. Jedná se o velmi citlivou pyrotechnickou slož, směs oxidačního činidla a kovového paliva, která volně hoří velmi rychle a je-li uzavřena do obalu (většinou papírový), přechází ve výbuch s velmi hlasitou ránou. Bleskový prach je široce používán u divadelní pyrotechniky (různé záblesky) a ohňostrojů (zejména petardy, dělobuchy, kulové pumy - Titanium Salute či Thunder Flash) a také bývá používán pro vytvoření výkonného blesku při fotografování v podzemí a jeskyních, kde elektronický blesk nedostačuje. Některé flashové kompozice jsou použity ve vojenské a zásahové pyrotechnice, kde je vyžadováno velkého množství světla a hluku, nebo infračerveného záření, např. raketové světlice a omračující granáty.

Existuje mnoho druhů bleskových prášků, které jsou vyrobeny z různých skladeb, nejčastější jsou chloristan draselný a hliníkový prášek. V některých formulacích se používá chlorečnan draselný místo chloristanu draselného nebo u barevných kompozic dusičnanů. Někdy i s použitím síry pro zvýšení citlivosti. Tyto směsi mohou být zvláště citlivé a nestabilní, v mnoha aplikacích by měly být považovány za nepředvídatelné. Hrozí zde potenciálně vysoké riziko náhodných výbuchů, které mohou způsobit vážné zranění např. slepotu, výbušnou amputaci, trvalé zmrzačení nebo znetvoření. Moderní pyrotechnické postupy přímo zakazují používat směsi síry s obsahem chlorečnanových solí. Kompozice na bázi hořčíku se rozkládají po delší dobu, hořčík netvoří povlak oxidu pasivace, což znamená, že kovové Magnesium pomalu reaguje s atmosférickým kyslíkem a vlhkostí. Pozor, zapálený hořčík hoří i pod vodou, tudíž jej nelze vodou uhasit!

ilustrační ukázka různých flash prachů

01 flash pgi titanium salute 02 flash chlorecnan draselny al 03 flash chloristan draselny al 04 flash chlorecnan draselny mg grafit 05 flash dusinan barnaty mg 07 flash fotoflash ii 06 flash fotoflash i

Za normálních okolností se flash práškové směsi přidávají k dosažení určitého cíle. Tyto směsi se pohybují od extrémně rychlého spalování směsí určených k produkci maximální zvukové rány, do směsí určených k pomalejšímu hoření, které poskytují větší množství osvětlení a do směsí, které se používají při fotografování. Závislost hoření závisí na jemnosti mletého kovu, čím jemnější tím rychleji hoří, zrnka o velikosti 0,3mm (krupice) se používají pro osvícení, kde je bezpečné množství na zapálení volně sypané směsi maximálně 50g.

magnesium ruzne zrnitosti 08 titan spony 09 titan supinky

Pro fotografické účely vyhovuje směs obsahující hořčík s dusičnany, které jsou mnohem více bohaté na palivo. Nadbytek hořčíku se odpaří reakcí a shoří ve vzduchu za vývinu velkého světla. Navíc, vyšší koncentrace paliva hoří pomaleji, tím nejen poskytne více světla, ale také méně třesku při zapálení.

bleskova sloz pro fotografovani 

Směs sulfidu antinonitého a chlorečnanu nebo podobné směsi, někdy i s obsahem tmavého pyro-hliníku se používá pro malé papírové petardy typu (Black Cat, Pirát, Mega). Jeho extrémně nízká cena je populární mezi výrobci levných ohňostrojů v Číně. Jako všechny směsi obsahující chlorečnany, jsou velmi citlivé na tření, náraz a elektrostatický náboj, proto jsou považovány za nebezpečné v pyrotechnických výrobcích, které obsahují více než několik desítek miligramů směsi.

Příklad použití bleskového prachu v pyrotechnických výrobcích

Ilustrační foto petard

petardy mega  petardy pirat la bomba karton la bomba kus petarda jorge karton petarda delova rana

Ilustrační foto dělových ran

delova rana pyromoravia delova rana elektricky roznet delova rana zeveta karton delova rana zeveta kus delova rana 50 a 75mm privatex pyro

Ilustrační foto zásahových výbušek, kulových pum a starších typů vojenských výbušek V5, V30, V100

zasahova vybuska p1 pz zasahova vybuska p1 tz  vybuska zasahova 6 ran zv6 kulova puma 150mm fotoflash titanium salute 50 75 100

vybuska v30 vybusky v5 v30 v100 vybuska bila v5 vice kusu vybuska cervena v5 vice kusu

 

UPOZORNĚNÍ:

  • Hořčíkové bleskové kompozice jsou mnohem citlivější než s hliníkem.

NEBEZPEČÍ:

  • Směsi s Manganistanem draselným jsou považovány za citlivé a nestabilní. Ty by neměly být za žádných okolností skladovány.
  • Chlorečnanové bleskové směsi se rozkládají rychleji, než chloristanové směsi a jsou citlivější na náraz, plamen, jiskry a tření.
  • Chlorečnan barnatý je nestabilní a náchylný k samovolnému rozkladu. Flash směsi vyrobené s chlorečnanem barnatým by neměly být skladovány, a je třeba extrémní opatrnosti při manipulaci takových kompozic.

 

Tabulka nejpoužívanějších bleskových složí flash

Dusičnan Chlorečnan Chloristan Titanium Titanium Fotoflash Fotoflash Manganistan
název flash flash flash salute I salute II pomalý I pomalý II flash
Chloristan draselný 70 66 66
Chlorečnan draselný 50 18 27
Manganistan draselný 41
Dusičnan barnatý 60 10
Síra 35
Sulfid antimonitý 16.5
Hořčík jemný 40 50 36 23
Hořčík krupice 30
Hliník pudr 30 16.5 8 24
Hliník vločka 26
Titan cetky +8 - 15 +8 - 15
Grafit prášek 30:1
Šelak 36
Kalafuna 20

 

Barevné bleskové slože flash

název Green I Green II Green III Red I Red II Blue I Blue II Purple Yellow Bezdýmý
Chloristan draselný 43 42,5 37
Chlorečnan draselný 11 12 32
Chlorečnan barnatý 36
Zirkon hydrid 7
Pařížská zeleň 22,5 13
Dusičnan strontnatý 50 11
Dusičnan sodný 86
Dusičnan barnatý 48 21 29
Uhličitan strontnatý 38
Oxid barnatý 25
Hořčík, jemný 48 46 50 50 42 42,5 37 14 7
Hliník, tmavý pyro 36
Oxid měďnatý - černý 11
PVC 4 7 3,5 2 4
Zirkon 27
Rýžový škrob 5

 

Zde několik malých ukázek, které jsou výhradně pro ilustraci. Cílem bylo vyzkoušet a porovnat barevné flashe v malém množství.

 

Ukázka White Flash - chlorečnan draselný, hořčík jemný a krupice, voskové šupinky

Ukázka Red Flash - za použití chlorečnanu draselného, šťavelanu strontnatého s hořčíkem a PVC

ukázka Yellow Flash - místo dusičnanu sodného jsme použili chlorid sodný (kuchyňskou sůl)

Ukázka Green Flash - kompozice Green II

Ukázka Foto-Flash všimněte si pomalejšího hoření a větší intenzity bílého magnesiového světla

 

(BONUS) Ukázka Green strobe - zelený strobo efekt s chlorečnanem barnatým

zpět nahoru

100_Green Glittering.jpg