Ohňostroje Zvonek - ohňostroje, pyrotechnika - Dřevěné uhlí - příprava
Get Adobe Flash player

Vyhledávání

Facebook

Mini Kalendář

květen 2020
púsčpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
p1070826.jpg

Dřevěné uhlí

Dřevěné uhlí je důležitou a nepostradatelnou surovinou pro výrobu černého střelného prachu. Střelný prach se může leckomu jevit jako nedostupná věc. Zdání však může klamat. Jeho výroba je velice jednoduchá, přitom levná s porovnáním jiných složí, jen je zapotřebí trochu zručnosti a hlavně dodržení bezpečného výrobního postupu.

Kvalita střelného prachu se odvíjí už od výběru správného dřeva ze kterého budete uhlí pálit a dalších parametrů jako velmi jemné semletí všech složek a důležité homogenizaci celé směsi, zhutňování atd., toto je však popsáno na jiné stránce.

Dřevěné uhlí se vyrábí karbonizovaním za vysokých teplot bez přístupu vzduchu. Dříve se připravovalo v milířích, dnes v kovových karbonizérech. Při karbonizaci mimo jiné vzniká uhelný dehet lidově nazývaný tér (thér) což je hnědá nebo černá kapalina s vysokou viskozitou, páchnoucí po aromatických uhlovodících. Uhelný dehet je vedlejším produktem karbonizace uhlí.

foto - podomácku vypálené dřevěné uhlí (uhlíky byly podstatně delší, ale pro lepší skladnost jsem je nalámal na menší kousky)

p1120409

foto - usazeniny dehtu na víku, který je vedleším produktem při suché destilaci dřeva.

p1120423

 

Dřevěné uhlí se v nevelkém množství dá vyrobit i kutilským způsobem:

Ideální dřevo (suché větve, do průměru 4 cm) pro výrobu dřevěného uhlí na přípravu černého střelného prachu jsou mladé, měkké a pórovité druhy dřevin, jako je vrba, vinná réva, dále lze použít osika, olše nebo topol. Smrk, jedle, borovice obsahují více pryskyřic a hodí se spíše pro zapalovaní (Priming) nebo zlaté jiskry. Právě uhlí z borovice se používá na zlaté třpytivé efekty (Gold Willow, Slow Gold, Gold Glitter...), protože produkují mnohem více jisker než například vrba nebo osika. Komerční grilovací uhlí nebo brikety z marketů je nevhodné, protože je z tvrdého dřeva, které jde obtížněji zapálit, brikety navíc obsahují jíl.

foto - připravené dřevěné větve z topolu zbavené kůry (už jen nařezat na výšku nádoby)

p1120411

foto - plechová nádoba cca 30l s víkem a otvory, do které následně naskládáme dřevo na vypálení uhlí

p1120421

Do nádoby (sud, plechovka, víko s několika otvory cca 5 mm) naskládáme připravené suché větve nebo hranolky dřeva zbavené kůry, uzavřeme ji víkem s otvory a vložíme do rozpáleného topeniště. Uvnitř nádoby nastane takzvaná suchá destilace, kde dřevoplyn (šedivý, bílý dým) začne unikat otvory ven.

20160130 135833

Po vypálení dřeva na uhlí se sníží jeho objem cca na polovinu. Přeměna trvá cca 2-4 hodiny, záleží na teplotě ohniště a množství páleného dřeva-uhlí. Před koncem procesu začnou otvory hořet plameny, je to způsobeno hořením zbylých plynů a zbytků dehtu. Uhlí uvnitř přitom neshoří. 

20160130 142255

Uhlí je vypáleno jakmile z otvoru přestane unikat dým či plamen. Plechovku můžeme bezpečně sundat z ohně, ale pozor NIKDY HNED NEOTVÍRÁME, horké uhlí by se vlivem vysoké teploty uvnitř vznítilo a postupně by shořelo. Je nutné nejprve nechat nádobu s uhlím vychladnout několik hodin nebo pomalu ochlazovat plechovku vodou. Čerstvě vypálené uhlí je PYROFORICKÉ, proto před dalším zpracováním nechejte odstát alespoň 24 hodin.

(Pyroforická látka je látka, která se může samovolně zapálit, to znamená teplota jeho samovznícení pod teplotou místnosti.)

foto - vypálené dřevěné uhlí (polínka smrk)

p1120415

Další zpracování uhlí je mletí. Po přípravu černého střelného prachu musíme mít uhlí na velmi jemné částice. Toho docílíme v kulovém mlýnku. Aby to však netrvalo dlouho, předem si před-meleme uhlí na hrubou krupici například mlýnkem na maso nebo lze dřevěné uhlí rozdrtit na menší části v igelitovém pytli třeba nějakou paličkou. Veškeré práce s uhlím provádějte nejlépe venku za bezvětří a používejte ochranné pomůcky včetně respirátoru, protože uhlí nejenže pořádně špiní, ale jemné částice létají vzduchem a jsou naprosto všude kolem Vás a toto vše pak vdechujete.

p1120403

p1120400

Takto připravené uhlí se pak už jen v kulovém mlýnu rozemele na velmi jemný prach o velikosti částic (pudr) 4-15 mikronů. Doba mletí na Airfloat je 8-12 hodin. Pro výrobu kvalitního BP pak je třeba 36-48 hodin.

p1120407

Detail - mleté dřevěné uhlí

p1120404

p1120405

Takto semleté dřevěné uhlí v trvání cca 8 hodin můžeme nazvat AIR FLOAT - neboli velmi jemné uhlí, které se vznáší vzduchem a v pohodě vyhovuje pro další zpracování například do složí.

 

 zpět nahoru

 

Aktuality


nemáme žádné aktuální zprávy


 

Top list

125_Silver Wave Chryzathemum to Red Green.jpg

Počasí

Kalendář

Legislativa

Zákony, vyhlášky, nařízení vlády nyní nově naleznete

application-pdf-2

Zde