Ohňostroje Zvonek - ohňostroje, pyrotechnika - Imitace vojenské munice
Get Adobe Flash player

Rychlé Menu

Vyhledávání

Facebook

Anketa

 

 

Mini Kalendář

prosinec 2019
púsčpsn
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
p1070828.jpg

Natáčení filmu

PYROTECHNIKA A FILM

Ve filmech se často setkáváme s pyrotechnickými efekty. Zde se nejedná o klasické ohňostrojné efekty nýbrž o SPECIÁLNÍ EFEKTY. Takové efekty bývají nejčastěji zadýmení vnějších nebo interiérových prostor, různých ohňů, záblesků, čmoudíků, výbuchů nebo explozí. Speciální efekty jsou proto, že se připravují přesně na míru dle požadavků scénáře a režie. V mnoha scénách se efekty provádí přímo mezi lidmi nebo zvířaty, kde herce ani jiné osoby filmového štábu nesmíme v žádném případě ohrozit. V interiérech se pracuje převážně ve stísněných podmínkách, protože kromě kameramana a herců jsou zde další osoby jako jsou například mikrofonisti, osvětlovači a další osoby zajišťující produkci. Bezpečnost je vždy na prvním místě. Také musíme dbát, aby nevznikly další škody třeba na majetku nebo na různých rekvizitách. Práce je to nesmírně náročná a zdlouhavá neb některé záběry a efekty je nutné i několikrát opakovat. Nebezpečné scény se natáčejí zvlášť samozřejmě bez lidí a odpalují se dálkově elektricky. V postprodukci se pak vhodně sestříhají a spojí v jeden celek.

 


 

NATÁČENÍ FILMU V KŘENOVICÍCH

Ve dnech 15-17.11.2014 probíhalo v chátrajícím objektu na místním koupališti v Křenovicích natáčení amatérského krátkometrážního filmu. Za zmínku stojí, že celý film se točil na digitální zrcadlovku a za použití redukce s manuálními objektivy, které jsou staré minimálně 20 let. Nepřísluší mi zveřejňovat děj filmu ani jejich postavy či jiné členy tvůrčího filmového týmu. Uvedu jen, že celé dílo je v režii Marka Novoměstského ze Šaratic a jeho sestavený tým pracoval opravdu na 100 procent. Počasí zrovna za moc nestálo, po oba dny bylo dosti zamračeno a ke všemu foukal silný vítr, poslední den i zapršelo, ale nakonec se vše zvládlo. Následně celý film čekala postprodukce (střih, korekce, ozvučování, dabing a pod.) Později jsem se od režie dozvěděl, že díky nepříznivému počasí se musela větší část záznamů znovu dabovat. V původním scénáři měli hrát děti a také domácí zvíře (kočka, jenže ta záhy utekla a poměrně dlouho trvalo než ji podařilo odchytit), takže nakonec byla ze scénáře vyškrtnuta, dále tam měli svoji úlohu hasiči, zdravotníci a na mne bylo připravit několik pyrotechnických speciálních efektů.

Tento krátký film byl součástí přijímacích zkoušek Marka Novoměstského na studium do Zlína a zaslouženě uspěl, tímto gratuluji k úspěchu.

 

Filmového materiálu, leckdy i úsměvného, rovněž pyro-efektů bylo samozřejmě natočeno mnohem více než je ve filmu použito. Avšak díky nepřízni počasí a silnému větru, který nám to všem komplikoval, nebylo možné tyto materiály zařadit ani použít. Některé scény bylo nutné i několikrát opakovat, ale to už tak nějak k filmu patří.

 


 

Dne 18. dubna 2015 se konala slavnostní premiéra krátkého amatérského filmu

"BEZ DOZORU"

v sále obecní hospody Křenovice. Na sdílení krátkého filmu máme souhlas autora. Již nyní je film ke zhlédnutí na našem webu a také na vimeo.com/125239966 nebo youtube.com/mareknovomestsky

plakt bezdozoru

Přehrát film (prohlédnuto) x

 

Několik fotografií a nesestříhaných krátkých ukázek přímo z natáčení pyroefektů.

img 3720

Některé scény se točily ve velmi malých prostorách, kde jsou na jedné straně balíky slámy na druhé se tísnil zvukař, vzadu pan režisér s kamerou a uprostřed ohýnek, ale docela malý, neb kdyby opravdu chytila ta sláma nevím, nevím jak by to dopadlo. Pochopitelně ve filmu oheň působí větším dojmem. To je takový malý trik filmařů. (záběr plamenů z blízka a kvalitní postsynchron neboli dodatečné ozvučování filmu)

Ukázka z natáčení - hašení hořící slámy

img 7975

Zde máme dětské postavy, které ještě netušily, že tu a tam bude opravdu hořet.  

Ukázka natáčení - hořící stěna

img 3841

Mikrofonista je nachystán, režisér s asistentem zřejmě dává poslední pokyny

img 3923

Ze střechy padala hořící lať.  

Ukázka z natáčení - padající hořící lať

img 3725

Důležité bylo aby nevznikl opravdový požár. Ihned po natočení daného záběru měl práci i ruční hasicí přístroj

Ukázka z natáčení - výbuch barelu

img 3817

Záběry exteriéru. Ačkoliv šlo o amatérský film, kameraman, režisér a produkční v jedné osobě si počínal jako ostřílený profík

dsc 0365

Kdysi obytná budova koupaliště je značně zchátralá a poničená vandaly. Chybí zde okna i dveře, v jedné místnosti je i dokonce vytrhaná dřevěná podlaha. Po zemi se válí spousta odpadků. Kdo-ví kolik bezdomovců zde našlo dočasný úkryt.

dsc 0368

Příprava a poslední pokyny pro zásah hasičů uvnitř hořící budovy

img 3789

Marek Novoměstský pravděpodobně vysvětluje jak to bude celé dál probíhat

Ukázka z natáčení - hořící budova

dsc 0394

A zde už vykukují plameny na střeše domu a z chodby se valí černý hustý dým

Ukázka z natáčení - hašení budovy

dsc 0380

Oheň je zdolán a tím práce hasičů končí.

 

zpět nahoru 

 

 

Simulace kouře v garáži

SIMULACE KOUŘE V PODZEMNÍCH GARÁŽÍCH

Pyrotechnické efekty se mohou kromě ohňostrojů také využívat i pro různé simulační či demonstrační účely.

Jednou z nich jsou například zkoušky odvětrávacích požárních klapek nebo ventilátorů, vzduchotechniky a dalších požárně bezpečnostních zařízení. Tyto zkoušky se vykonávají za přítomnosti hasičů a dalších pověřených osob, kdy je třeba simulovat kouř nebo požár. (podzemní garáže, tunely a pod.) Pro tyto účely se právě používají různé pyrotechnické slože a kouřové efekty.

Dne 27.2.2014 byla prováděna zkouška odvětrávacích ventilátorů v nových podzemních garážích na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity Brno. Pro tento účel byly použity celkem 3 kusy dýmotvorné slože (umělý bílý dým), který se rovněž používá i pro filmové účely, každá slož o hmotnosti 300g s dobou hoření cca 20 sekund.

2014-02-27 13.21.21

Zapálení dýmovnic se provádělo v nejodlehlejší části garáže. Kouř z první dýmovnice nejprve vystoupal ke stropu a protože zde nebyl žádný průvan, pomalu se po stropě převaloval. Následně byly zapáleny další dvě dýmovnice. Zde už kouř zahaloval větší část stropu a postupně se rozplýval do stran a také k podlaze. Celý průběh zadýmení a odvětrání se monitoroval a časově měřil.

2014-02-27 13.22.43

Ač to na první pohled vůbec nevypadalo, hned po spuštění požárních ventilátorů byla najednou celá plocha garáží zahalena neprůhlednou mlhou. Byly jen matně vidět záblesky fotoaparátů a mobilů. Kompletní odvětrání trvalo cca 15 minut.

2014-02-27 13.23.42

 

Dýmovnice

NEPRODÁVÁME ŽÁDNÉ JEDNOTLIVÉ PYROTECHNICKÉ VÝROBKY, POUZE SESTAVUJEME A ODPALUJEME CELÉ OHŇOSTROJE. VEŠKERÝ OBSAH JE ČISTĚ INFORMATIVNÍHO A ILUSTRAČNÍHO CHARAKTERU !!!.

Většina dýmovnic je vyrobena na bázi chlorečnanů dříve i dusičnanů a organických sublimačních barviv (Rhodamin, Auramin, Indigo, Malachitová zeleň, Naftalen a pod.) Hlavní účel a důvod vzniku dýmovnic byl v armádě. Využívaly a využívají se pro zahalení strategických míst pro přesun pěších jednotek a pro označování cílů. Dnes máme dýmovnice i pro civilní využití zejména jako součást zábavné pyrotechniky a také u airsoftu či paintballu. Tyto dýmovnice sice nedosahují armádních kvalit, jsou však podstatně levnější a neobsahují jedovaté substance.

Dále se dýmovnice dělí podle účelu na značkovací nebo zastírací. Značkovací dýmovničky bývají oproti zastíracím menší, vydávají dým po kratší dobu cca 10 sekund a jsou také levnější.

dymovnicka znackovaci modra oranzova

malé barevné dýmovničky se zápalnicí (cca 20-30sec)

p1100545

větší dýmovničky JORGE JFS1 - 5 barev

p1130194

video efektu JORGE JFS1 - 5 barev

Dýmovnice bílá - D130tr - 60sec. 

p1120100

video efektu - D130tr - 60sec. 

malá černé dýmovničky D70tr s trhacím zapalovačem - 35sec

p1120097

Oranžové dýmovničky D70tr s trhacím zapalovačem

p1120098

Speciální červené dýmovničky na ničení (obarvení) bankovek

p1110562

Starší typ - Dýmovnice barevné DA 25, (fotografie vloženy se souhlasem autora)

Vyráběly se v barevném provedení (modrá, černá, žlutá, oranžová, zelená, červená, bílá, fialová)

dymovnice da25 2

dymovnice da25 3

nový typ DA25

p1110690

Detail DA 25 - or     (iniciace Epio nebo TZ, EZO)

p1090671

Starší typ menší oranžové dýmovnice DA 60 or (foto vloženo se souhlasem autora)

dymovnice orange da60 or

Starší typ velké dýmovnice - DA 100 černá, bílá, oranžová (foto vloženo se souhlasem autora)

dymovnice da100 1

dymovnice da100 2

Dýmovnice velké - zastírací s dobou vývinu kouře 90-120 sekund

dymovnice velka plechov bila

p1070638

dymovnice velka plechova modra

Dýmovnice bílá D 110

bila dymovnice d110

p1120101

 

zpět nahoru

 

Kouřové a dýmové efekty

se používají převážně jako "denní" efekty a můžete je také najít pod angl. názvem "Daily smoke pyrotechnic effects". Existuje více druhů dýmotvorných efektů, které dělíme na pozemní dýmové efekty a vystřelované výškové kouřové efekty. Pozemní dýmové efekty zná spousta z nás, jedná se převážně o barevné dýmovnice nebo dýmové granáty.

1-pyrotechnic-ammunition color

barevné dýmovnice

smoke color

dýmové denní efekty - kompakty

25sh-smoke-daylight

aa6

aa7

aa8

Výškové kouřové efekty bývají vystřelovány na oblohu stejně jako světlice v podobě kompaktů.

g-322 g-323

smoke compact 1

p51431 smoke trails-500x500

color-smoke-fireworks

denní dýmová baterie ( Jorge JW603-S a JW604-S)

ukázka efektů denních kulových pum

aa2

aa3

aa4

 

Dýmová kulová puma o velikosti 36" 

smoke display shell 1

smoke display shell 2

smoke flash

Unikátní podívaná na denní ohňostroj

zpět nahoru

 

Imitace vojenské munice

Použití pyrotechniky se také hodně využívá na různá výročí a rekonstrukce vojenských nebo historických bitev. Pomocí pyrotechnických efektů se dají nasimulovat různé výbuchy, exploze, menší destrukce objektů, dopady kulek z kulometu, letadel, granátů či dělových koulí a spousta dalších efektů. Takové efekty jsou mnohem náročnější nejen na požadované přesné a dobře načasované odpálení, ale také na jejich přípravu v terénu, která zabere podstatně více času. Bezpečnost jak pro diváky, tak pro ostastní účastníky musí být vždy na prvním místě.

www.ohnostroje-zvonek.cz__ilustrační foto pozemní výbuch velký

různé pozemní výbuchy

www.ohnostroje-zvonek.cz__ilustrační foto pozemní výbuch velký

imitace dopadů kulek

www.ohnostroje-zvonek.cz__ilustrační foto imitace dopadů kulek

www.ohnostroje-zvonek.cz __ilustrační foto černý hustý dým

zpět nahoru

 

Aktuality


 29.11.2019

AUSTERLITZ

2019

Křenovice

rmeek austerlitz 2019

 video již ke shlédnutí


100_Colors Dahlia with Silver Tail.jpg

Počasí

Kalendář

Legislativa

Zákony, vyhlášky, nařízení vlády nyní nově naleznete

application-pdf-2

Zde